Články

Bez obnovy liturgie není obnova církve

čtvrtek 8. února 2024

Ve dnech 6. - 9. února 2024 se v Římě konalo plenární shromáždění Dikasteria pro bohoslužbu a svátosti. Přinášíme projev papeže Františka a doplňující tiskovou zprávu.

 


Gestis verbisque

pondělí 5. února 2024

2. ledna 2024 zveřejnilo Dikasterium pro nauku víry nótu Gestis verbisque o platnosti svátostí. Pracovní překlad přinášíme v tomto článku. Do pracovního překladu nebyla zahrnuta úvodní prezentace a poznámky pod čarou.

 


Jaké vybrat čtení?

pondělí 22. ledna 2024

O památkách svatých bývá více možností, jaké čtení použít ke mši svaté. Článek P. Vojtěcha Novotného přibližuje, jak správně vybrat.

 


Koncil a úprava mše

pondělí 23. října 2023

V prosinci 2023 si připomeneme 60 let od vyhlášení konstituce Sacrosanctum concilium. O čem se na koncilu doopravdy jednalo ohledně mše? V článku naleznete autentické citace z koncilní auly.

 


Liturgická reforma za totality

pondělí 24. dubna 2023

V současné Liturgické komisi České biskupské konference je Mons. Emil Soukup jediným pamětníkem přípravy obnovených liturgických textů z doby totality. Jeho vzpomínky přinášíme v našem článku.

 


Z čeho se vyrábí křižmo

středa 29. března 2023

Na Zelený čtvrtek ráno biskupové po celé planetě světí křižmo. Z čeho se křižmo připravuje? Této otázce se věnuje náš článek.

 


Růžová barva v liturgii

středa 15. března 2023

O třetí neděli adventní a čtvrté neděli postní se může na místo fialové liturgické barvy vzít růžová. P. Radek Martinek v krátkém článku vysvětluje nejen původ tohoto zvyku, ale i náležitosti růžového odstínu.

 


Alternativní čtení pro modlitbu se čtením

čtvrtek 16. února 2023

Liturgická komise ČBK připravila na postní dobu nabídku alternativních čtení pro modlitbu se čtením.

 


Červená barva při papežském pohřbu

úterý 3. ledna 2023

Tělo zesnulého papeže bývá oblečeno do červeného ornátu. Také při samotném papežském pohřbu se používají červená liturgická roucha. Nový článek P. Radka Martinka odpovídá na otázku, proč tomu tak je.

 


List papeže Františka o liturgické formaci

středa 29. června 2022

Na slavnost apoštolů Petra a Pavla (29. června 2022) vydal papež František apoštolský list Desiderio Desideravi o liturgické formaci Božího lidu. Je to text určený biskupům, kněžím a jáhnům, zasvěceným osobám a věřícím laikům.