Články

Liturgická reforma za totality

pondělí 24. dubna 2023

V současné Liturgické komisi České biskupské konference je Mons. Emil Soukup jediným pamětníkem přípravy obnovených liturgických textů z doby totality. Jeho vzpomínky přinášíme v našem článku.

 


Z čeho se vyrábí křižmo

středa 29. března 2023

Na Zelený čtvrtek ráno biskupové po celé planetě světí křižmo. Z čeho se křižmo připravuje? Této otázce se věnuje náš článek.

 


Růžová barva v liturgii

středa 15. března 2023

O třetí neděli adventní a čtvrté neděli postní se může na místo fialové liturgické barvy vzít růžová. P. Radek Martinek v krátkém článku vysvětluje nejen původ tohoto zvyku, ale i náležitosti růžového odstínu.

 


Alternativní čtení pro modlitbu se čtením

čtvrtek 16. února 2023

Liturgická komise ČBK připravila na postní dobu nabídku alternativních čtení pro modlitbu se čtením.

 


Červená barva při papežském pohřbu

úterý 3. ledna 2023

Tělo zesnulého papeže bývá oblečeno do červeného ornátu. Také při samotném papežském pohřbu se používají červená liturgická roucha. Nový článek P. Radka Martinka odpovídá na otázku, proč tomu tak je.

 


List papeže Františka o liturgické formaci

středa 29. června 2022

Na slavnost apoštolů Petra a Pavla (29. června 2022) vydal papež František apoštolský list Desiderio Desideravi o liturgické formaci Božího lidu. Je to text určený biskupům, kněžím a jáhnům, zasvěceným osobám a věřícím laikům.

 


Jméno biskupa v eucharistické modlitbě

čtvrtek 26. května 2022

V souvislosti se jmenováním nových diecézních biskupů se objevují otázky, koho je třeba jmenovat v eucharistické modlitbě.

 


Papež František: Být formováni liturgií

sobota 7. května 2022

Papežský liturgický institut sv. Anselma slaví 60. let od svého založení. V následujícím článku přinášíme překlad projevu papeže Františka k vyučujícím, studentům a exalumnům institutu.

 


Odpovědi ke mši v ukrajinštině

pátek 18. března 2022

 


Liturgika na teologických fakultách

úterý 8. února 2022

V únoru se podávají přihlášky ke studiu na vysokých školách. V následujícím řádcích naleznete přehled jednotlivých teologických fakult v ČR a jejich liturgické nabídky.