Články

Streamované bohoslužby? Diskuse

čtvrtek 26. března 2020

Katolická církev v německy hovořících zemích v souvislosti s pandemií omezila svůj „liturgický život“. Živelné rozšíření praxe streamování bohoslužeb, které v Německu a Rakousku následovalo, se rychle stalo předmětem teologické diskuse. Tu pro Liturgie.cz zprostředkoval P. Jakub Jirovec.

 


Vzájemný vztah mezi vírou a svátostmi

pátek 6. března 2020

Mezinárodní teologická komise, poradní orgán Kongregace pro nauku víry, zveřejnila dokument o vzájemném vztahu víry a svátostí. Ukázku několika odstavců přinášíme v tomto článku, překlad dalších odstavců připravujeme.

 


Modlitba nad lidem v době postní

pátek 28. února 2020

V době postní jsou součástí mešního formuláře modlitby nad lidem. Jejich historii a současnému uspořádání se věnuje tento článek.

 


Smí laik udělovat popelec?

úterý 18. února 2020

Na Popeleční středu jsou věřící na místo úkonu kajícnosti označováni požehnaným popelem. Občas se objevuje otázka, zda smí popelec udílet také laici.

 


Milovaná Amazonie a liturgie

čtvrtek 13. února 2020

12. února byla představena postsynodní apoštolská exhortace Querida Amazonia papeže Františka. Přinášíme ve vlastním pracovním překladu pasáže věnované liturgii.

 


Rubriky evangeliáře

neděle 19. ledna 2020

Jako příspěvek k neděli Božího slova přinášíme pracovní překlad úvodních rubrik k Římskému evangeliáři.

 


Neděle Božího slova

úterý 14. ledna 2020

Podněty pro 3. neděli v mezidobí naleznete v novém článku.

 


50 let obnoveného misálu

úterý 19. listopadu 2019

Od 1. neděle adventní 1969 vstoupilo v platnost nové vydání Římského misálu obnoveného podle směrnic Druhého vatikánského koncilu. Přinášíme překlad promluvy svatého papeže Pavla VI. k věřícím shromážděným ve vatikánské bazilice 19. listopadu 1969.

 


Papež František o posvátné hudbě: ne vše je dobré

úterý 1. října 2019

V následujícím článku přinášíme vlastní překlad projevu papeže Františka ke scholam cantorum Asociace svaté Cecilie, proneseného 28. září 2019 v aule Pavla VI.

 


VŠ studium liturgiky

úterý 17. září 2019

Katolické teologické fakulty nabízejí veřejnosti studium liturgických předmětů. Přehled otevíraných kurzů v akademickém roce 2019/20 přinášíme v tomto článku.