Aktuality

Liturgie a rozlišování

 sobota 28. srpna 2021

Jak poznat, co je dobré, a co je lepší? Jak jít na liturgii po liturgii? Jak se stát prorokem v dnešním světě?

Záznam přednášky P. Lukáše Jambora z formačního kurzu pro mládež Liturgie města Říma naleznete na našem youtube kanále: Liturgie a rozlišování.


Mons. Guido Marini jmenován biskupem

 sobota 28. srpna 2021

Papežský ceremoniář Mons. Guido Marini byl jmenován biskupem v italské Tortone. Zpráva viz Vatican News


Motu proprio Traditionis custodes

 pondělí 2. srpna 2021

Na našem webu naleznete oficiální český překlad Motu poprio papeže Františka Traditionis custodes a jeho doprovodného dopisu. 
Na youtube kanále Liturgie.cz naleznete uvedení do diskuse, která ohledně nového Motu proprio Traditionis custodes konala na Letní škole liturgiky.


Ohlédnutí za Letní školou liturgiky

 sobota 31. července 2021

Fotogalerie a videoreportáž z Letní školy v Želivském klášteře naleznete na našem webu


Motu proprio Traditionis custodes

 pátek 16. července 2021

Papež František vydal nové Motu proprio Traditionis custodes, které mění podmínky slavení liturgie podle tzv. mimořádné formy římského ritu. Text - viz Bollettino della Sala stampa


Jarní miniškola liturgiky

 pátek 28. května 2021

Srdečně zveme na jarní miniškolu liturgiky, která se uskuteční v sobotu 29. 5. ve Strahovském klášteře. Podrobnosti, aktualizované informace a přihlášky na našich stránkách.


Nový prefekt Kongregace pro bohoslužbu

 čtvrtek 27. května 2021

Papež František dnes jmenoval Mons. Arthura Roche novým prefektem Kongregace pro bohoslužbu a svátosti. 
Mons. Roche (* 1950) pochází z Anglie, na Papežské Gregoriánské univerzitě získal doktorát z teologie. V biskupské službě působil ve Westminsteru a Leedsu. Od roku 2012 pracoval jako sekretář Kongregace pro bohoslužbu a svátosti.
Zároveň byl jmenován Mons. Vittorio Viola, OFM sekretářem této kongregace a Mons. Aurelio Garcia Macias podsekretářem. Oba dva jmenovaní vyučují na Papežském liturgickém institutu sv. Anselma. V r. 2013 vyšel český překlad knížky Mons. Violy o liturgii kněžského svěcení


Svatodušní vigilie

 sobota 22. května 2021

Ve starším článku na našem webu naleznete možnosti liturgického slavení svatodušní vigilie


Liturgický direktář ke stažení

 pondělí 10. května 2021

Na našich stránkách naleznete ke stažení Liturgický direktář na každý den od 1. května 2021 do 31. prosince 2022. Direktář poskytuje kompletní informace o tom, které památky či svátky se slaví a jaké texty ke mši a denní modlitbě církve se pro ně používají. Indikuje také, zda je možné vzít votivní, pohřební či zádušní mše. Direktář je generován automaticky. Případné chyby nám, prosíme, oznamte e-mailem na liturgie.cz@gmail.com. Direktář naleznete ke stažení ve formátech docx a xlsx.


Nové invokace v litaniích ke sv. Josefu

 sobota 1. května 2021

Kongregace pro bohoslužbu a svátosti dnes (o památce sv. Josefa Dělníka) publikovala nové invokace, které se zařadí do litanií ke sv. Josefu. Podrobnosti jsou na stránkách Tiskového střediska Svatého stolce