Aktuality

Postní hádanky - slosování výherců

 pátek 9. dubna 2021

Do postních hádanek se zapojilo celkem 105 účastníků. Na všech šest hádanek odpověděli správně pouze čtyři z nich. Alespoň čtyři správné odpovědi nám zaslalo 22 zúčastněných. Šéfredaktor Karmelitánského nakladatelství Pavel Mareš vysoloval tři výherce knihy "Breviář pro začátečníky a mírně pokročilé", které toto nakladatelství do soutěže laskavě věnovalo. Podrobně na stránce hádanek :) 


Velikonoce '21

 úterý 30. března 2021

Liturgické texty    |    Pokyny pro kněze    |    Noty a nahrávky    |    Materiály


Poslední liturgická hádanka

 úterý 23. března 2021

Šestou a poslední hádanku naleznete na našem webu. Je vizionářská :)


Vizitace na Kongregaci pro bohoslužbu

 středa 17. března 2021

Svatý Otec rozhodl o vykonání apoštolské vizitace na Kongregaci pro bohoslužbu a svátosti před tím, než jmenuje nového prefekta po kardinálu Robertu Sarahovi. Vizitátorem je Mons. Claudio Maniago, člen tohoto dikasteria a předseda liturgické komise Italské biskupské konference. Zprávu přinesl deník Vatican Insider.


Služba podávajících eucharistii

 pondělí 15. března 2021

Srdečně zveme na on-line formační večer věnovaný službě podávání eucharistie při mši a donášení eucharistie nemocným, který se uskuteční v úterý 16. března od 20 hodin. Všechny podrobnosti naleznete na stránce události.


Svátostina žehnání homosexuálním párům?

 pondělí 15. března 2021

Kongregace pro nauku víry dnes zveřejnila zápornou odpověď na dotaz týkající práva církve žehnat homosexuálním párům. Vysvětluje se v ní mimo jiné princip svátostin: "Abychom byli v souladu s povahou svátostin, pokud se žehná některým lidským vztahům, je nutné - kromě správného úmyslu těch, kdo na nich mají účast, - aby to, čemu je žehnáno, bylo objektivně a pozitivně zaměřeno na přijetí a vyjádření milosti." Celý text a doprovodný dopis je na stránkách Tiskového střediska Svatého stolce.


Liturgické změny ve vatikánské bazilice

 sobota 13. března 2021

Státní sekretariát zakázal slavit ve svatopetrské bazilice ve Vatikánu mše privátně (samotnými kněžími bez přítomnosti lidu) a výrazně omezil konání mší v mimořádné formě římského ritu. Podrobnosti v novém článku převzatém z jezuitské revue America.


Nóta Kongregace o Velikonocích

 středa 24. února 2021

Český překlad Nóty Kongregace pro bohoslužbu a svátosti o Svatém týdnu 2021 naleznete v sekci Liturgické komise ČBK. Konkrétní úpravy ve své diecézi stanovují biskupové. 


Rezignace prefekta Kongregace bohoslužbu a svátosti

 sobota 20. února 2021

Papež František dnes přijal rezignaci kardinála Roberta Saraha z úřadu Prefekta kongregace pro bohoslužbu a svátosti. Kardinál Robert Sarah podal rezignaci z důvodu dovršení věku 75 let. 


Křest malého dítěte

 čtvrtek 18. února 2021

Proč se při křtu dětí, které nerozumí Bibli, čte z Písma - o tom je nový díl našeho video seriálu velmi krátkých videí