Aktuality

Ó antifony

 pátek 17. prosince 2021

Od 17. do 23. prosince, v předvánočním týdnu, který je obdobou Svatého týdne před Velikonocemi, se při nešporách a při mši zpívají tzv. ó antifony, které rekapitulují dějiny spásy a ukazují, jak se celý svět připravoval na příchod Mesiáše. Tyto antifony naleznete na našich stránkách mezi informacemi o adventu


Obřad ustanovení katechety

 pondělí 13. prosince 2021

Kongregace pro bohoslužbu a svátosti připravila nový obřad pro ustanovení ke službě katechety. Obřad spočívá v žehnací modlitbě a předání kříže. Latinský text je k dipozici v Bollettino della Sala Stampa della Santa Sede. Český text obřadu připraví Česká biskupská konference, biskupové také stanoví podmínky pro zájemce o tuto službu. 


Knihy o liturgii z r. 2021

 sobota 11. prosince 2021

Na našich stránkách v sekci literatura naleznete přehled nově vydaných knih o (katolické) liturgii.


Dárkové certifikáty Liturgie.cz

 sobota 11. prosince 2021

Účast na některé z akcí pořádaných Liturgie.cz můžete nyní věnovat formou dárkového certifikátu. Do přihlášky na akci zaškrtěte, že vám máme poukaz poslat e-mailem. Poukaz je možné pořídit na tyto akce: Letní škola liturgiky, Liturgie města Říma pro mládež, Liturgické exercicie pro kněze.  


Panny Marie Loretánské

 čtvrtek 9. prosince 2021

10. prosince je možné slavit novou památku Panny Marie Loretánské. Schválené překlady liturgických textů naleznete na našich stránkách mezi dodatky k misálu.  


Keltská liturgie irských mnichů na youtube

 středa 17. listopadu 2021

Na našem kanále youtube naleznete záznam přednášky otce Neila O’Donoghue o Keltské liturgii irských mnichů. Podrobnosti o akci naleznete zde


Aplikace Traditionis custodes

 středa 10. listopadu 2021

Ve vlastním překladu přinášíme přetisk korespondence prefekta Kongregace pro bohoslužbu a svátosti A. Roche s westminsterským arcibiskupem kard. V. Nicholsem týkající se některých aspektů motu proprio Traditionis custodes


Odpustky po celý listopad

 čtvrtek 28. října 2021

Na základě dekretu Apoštolské penitenciárie je v letošním roce, stejně jako v loňském, možné získat odpustky pro zesnulé nejen v obvyklých dnech 1. - 8. listopadu, ale kterýchkoli osm dní v měsíci listopadu dle vlastní volby. Podrobnější pravidla se lze dočíst v loňském dekretu, jehož dovolení byla obnovena i pro letošní rok. 


Nový papežský ceremoniář

 pondělí 11. října 2021

Papež František 11. 10. jmenoval nového magistra papežských bohoslužeb. Mons. Diego Ravelli (nar. 1965) vystudoval Papežskou salesiánskou univerzitu a Papežský liturgický institut. Od r. 1998 pracuje v Papežské elemosinerii, od r. 2006 působil též jako jeden z papežských ceremoniářů. Rozhovor s ním naleznete v novém článku na našem webu. Foto: Vatican News.


Památka sv. Faustiny Kowalské

 úterý 5. října 2021

Texty k nezávazné památce sv. Faustiny Kowalské naleznete na našich stránkách mezi dodatky