Aktuality

Postní doba

 pondělí 15. února 2021

Podrobné informace o jednotlivých liturgických aspektech doby postní naleznete na našich stránkách v sekci Liturgický čas - Liturgický rok.


Postní liturgické hádanky

 neděle 14. února 2021

Na dobu před Velikonocemi jsme pro vás připravili sérii liturgických hádanek o malou cenu. :) Všechny podrobnosti naleznete na našich stránkách


Popelec beze slov

 sobota 13. února 2021

Kongregace pro bohoslužbu a svátosti vydala nótu, v níž upravuje bohoslužbu na popeleční středu v době pandemie.
Obvyklá formule pronášená nad každým věřícím označovaným popelem bude pronesena najednou nad celým shromážděním a věřící budou označováni popelem pouze samotným gestem beze slov.
Oficiální překlad nóty naleznete v sekci Liturgické komise ČBK.
Starší článek o tom, kdo může udělovat popelec, naleznete v sekci článků.


Co je potřeba ke křtu?

 středa 10. února 2021

Připravili jsme nový seriál velmi krátkých videí věnovaný křtu malých dětí. Bude možné jej využít nejen při rozpomínání se na vlastní křest, ale zejména při přípravě rodičů či kmotrů. Od 11. února vychází nový díl každé pondělí a čtvrtek na youtube.com/liturgiecz. Starší videa naleznete na našich stránkách


Odkazy na on-line misál pro vaše stránky

 úterý 9. února 2021

Pokud chcete přímo z osobních nebo farních webových stránek odkázat na on-line misál Liturgie.cz, můžete využít následující odkazy: http://m.liturgie.cz/misal/dnes.htmlhttp://m.liturgie.cz/misal/zitra.htmlhttp://m.liturgie.cz/misal/nedele.htmlhttp://m.liturgie.cz/misal/misal-kalendar.html.


Papežova katecheze o liturgii

 středa 3. února 2021

Ve své katechezi ve středu 3. února se Svatý Otec věnoval tématu liturgické modlitby. Text katecheze lze najít na VaticanNews.


Nové liturgické památky

 úterý 2. února 2021

Do univerzálního kalendáře byly dekretem Kongregace pro bohoslužbu a svátosti zařazeny nové nezávazné památky učitelů církve: sv. Řehoře z Nareku (27. února), sv. Jana z Avily (10. května) a sv. Hildegardy z Bingen (17. září). Památka svaté Marty (29. července) byla změněna na památku sv. Marty, Marie a Lazara. Nové liturgické texty se budou používat, jakmile je schválí Česká biskupská konference a překlad potvrdí Kongregace pro bohoslužbu a svátosti. Podrobnosti v bollettino della sala stampa.


Lektor a akolyta: historie a současnost

 pátek 29. ledna 2021

Na našich stránkách naleznete obsáhlý článek věnovaný vzrušující historii dvou ustanovených služeb lektorátu a akolytátu, které nedávno upravil papež František. 


Zasvěcení kostela a oltáře

 pondělí 25. ledna 2021

Zasvěcení kostela a oltáře je velmi působivý obřad. Jeho symboliku vysvětluje v našem novém videu P. Jan Kotas, který vyučuje liturgiku na Katolické teologické fakultě v Praze. Vše se také dočtete na našich stránkách


Formační setkání pro lektory

 středa 20. ledna 2021

U příležitosti Neděle Božího slova (3. neděle v mezidobí) zveme všechny, kdo při liturgii předčítají Písmo, na formační setkání, které se uskuteční on-line ve čtvrtek 21. ledna ve 20 hodin. Všechny podrobnosti naleznete na našich stránkách