Aktuality

Mešní formulář v čase pandemie

 čtvrtek 2. dubna 2020

Kongregace pro bohoslužbu a svátosti vydala v pondělí latinský text mešního formuláře pro mše v čase pandemie. V misálu se řadí do skupiny nazvané "mše za různé potřeby" a smí se použít mimo neděle silných liturgických dob, slavnosti, Svatý týden a velikonoční oktáv.

Kongregace také zveřejnila latinský text mimořádné přímluvy na Velký pátek. Česká verze této přímluvy byla představena v rámci dokumentu vademecum pro kněze.


Videa - domácí velikonoční liturgie

 úterý 31. března 2020

Pro rodiny i jednotlivce jsme připravili video průvodce o tom, jak při rodinné modlitbě využít prvky, které známe z velikonočních obřadů v kostele: Úvodní videoZelený čtvrtekVelký pátekVigilie vzkříšení.


Velikonoce 2020 - Vademecum pro kněze

 pondělí 30. března 2020

Na základě dekretů Kongregace pro bohoslužbu a svátosti a vyjádření diecézních biskupů připravila Liturgická komise České biskupské konference vademecum pro kněze týkající se slavení letošních Velikonoc.


Streamované bohoslužby? Diskuse

 čtvrtek 26. března 2020

Liturgicko-teologickou diskusi ohledně aktuálního fenoménu, streamování bohoslužeb bez věřících, která probíhá v německy mluvících zemích, přinášíme v novém článku na našem webu.


Nové dekrety o liturgii

 středa 25. března 2020

25. března bylo oznámeno vydání několika dekretů týkajících se liturgie:

- druhý dekret o letošních velikonočních svátcích (Kongregace pro bohoslužbu a svátosti)
- pokyny pro velikonočních svátky východních církví (Kongregace pro východní církve)
- dekret o nových prefacích v mimořádné formě římského ritu (Kongregace pro nauku víry)
- dekret o úpravě kalendáře v mimořádné formě římského ritu (Kongregace pro nauku víry).


Liturgie v čase bez liturgie

 sobota 14. března 2020

Nový aktuální seriál videí jsme začali uveřejňovat na našem youtube kanále. První video se týká duchovního svatého přijímání. Druhé video liturgie v domácím prostředí – v rodině. Třetí liturgií hodin, adorací a přijímáním mimo mši a čtvrté dokonalou lítostí. 


Zimní videoškola liturgiky

 čtvrtek 12. března 2020

Na místo zrušené zimní školy na Strahově na sobotu 14. března nabízíme Zimní videoškolu liturgiky. Vysílání přes youtube.com se uskuteční 10:00-11:30 a 13:30-15:00. Podrobnosti zde


Vztah mezi vírou a svátostmi

 pátek 6. března 2020

Mezinárodní teologická komise, poradní orgán Kongregace pro nauku víry, zveřejnila dokument o vzájemném vztahu víry a svátostí. Ukázku několika odstavců přinášíme v novém článku.


Modlitby nad lidem v době postní

 sobota 29. února 2020

V době postní jsou součástí mešního formuláře modlitby nad lidem. Jejich historii a současnému uspořádáním se věnuje nový článek na našem webu.


Doba postní

 středa 26. února 2020

Všechny liturgické informace týkající se postního období a jednotlivých dní naleznete na našich stránkách.