Aktuality

Liturgická komise ČBK

 čtvrtek 29. září 2016

Na našem webu naleznete nyní nově stránky Liturgické komise České biskupské konference. Obsahují mj. seznamy liturgických knih, dokumenty v češtině ke stažení, aktuality, aj. Stránky jsou pravidelně aktualizovány přímo LK ČBK.


Poslední rozhovory... o liturgii

 středa 21. září 2016

V nedávno vyšlé knize rozhovorů s emeritním papežem Benediktem XVI. se také krátce mluví o tématu liturgie. Přinášíme tyto pasáže ve vlastním překladu v článku.


Elektronický kancionál

 sobota 3. září 2016

Tvůrci android aplikace pro mobilní telefony Kancionál dokončili přepis tištěného kancionálu. Vznikla také fb stránka pro hlášení chyb a přání uživatelů.


Proč nový svátek sv. Marie Magdalény?

 pondělí 18. července 2016

Sekretář Kongregace pro bohoslužbu a svátosti Mons. Artur Roche vysvětluje důvody povýšení památky sv. Marie Magdalény na svátek. Jeho text naleznete zde.


Znamení kříže v evangelních kantikách

 neděle 10. července 2016

Nový článek na našich stránkách vysvětluje, proč děláme znamení kříže při modlitbě hodin při kantikách Benedictus, Magnificat a Nunc dimittis. Naleznete jej zde, v sekci články.


Svátek sv. Marie Magdalény

 sobota 11. června 2016

Papež František povýšil závaznou památku Marie Magdalény. Dekret Kongregace pro bohoslužbu a svátosti naleznete zde, článek Tiskového střediska České biskupské konference naleznete zde.

Vlastní preface "de apostola apostolorum" dosud není přeložena, při mši v českém jazyce se použije preface 1. nebo 2. o svatých.

Změny již byly zaneseny do našich stránek: do Českého národního kalendáře, direktáře a on-line misálku.


Velikonoční triduum

 středa 23. března 2016

Všechny liturgické texty s rozšířenými rubrikami pro slavení velikonočního tridua naleznete v elektronickém misálu zde. Noty a soubory mp3 pro přípravu zpívaných částí jsou k dispozici zde. Dokument vysvětlující význam těchto dní lze najít zde.


Dokument Kongregace pro bohoslužbu a svátosti ke svátosti smíření

 čtvrtek 3. března 2016

U příležitosti Svatého roku milosrdenství připravila vatikánská Kongregace pro bohoslužbu a svátosti dokument, v němž upozorňuje na autentické slavení svátosti smíření. Dokument naleznete v sekci články na našich stránkách zde.


Cappa magna

 neděle 14. února 2016

Co znamenal oděv Cappa magna se dočtete v našem novém článku.


Ohlášení Velikonoc a pohyblivých svátků

 pondělí 4. ledna 2016

Podle starobylého církevního ustanovení jáhen nebo zpěvák ohlašuje o slavnosti Zjevení Páně termín Velikonoc a dalších pohyblivých svátků. Text tohoto ohlášení naleznete v reedici Českého misálu; noty pro zpěv jsou díky fr. Filipu Boháčovi, OP k dispozici na našich stránkách.