Aktuality

Ohlášení Velikonoc 2022

 čtvrtek 30. prosince 2021

Noty a nahrávku pro ohlášení Velikonoc a dalších pohyblivých svátků naleznete na stránce věnované době vánoční. Noty připravil fr. Filip Boháč, OP, nazpíval P. Václav Šustr. O původu tohoto liturgického prvku se dočtete ve starším článku na našem webu.


Proč jsou Vánoce 25. prosince?

 pondělí 27. prosince 2021

Hedlání odpovědi na otázku, proč se Ježíšovo narození slaví zrovna 25. prosince, naleznete v článku Davida Vopřady na našem webu


Svátek Svaté rodiny

 sobota 25. prosince 2021

Svátek Svaté rodiny (letos 26. 12.) je typickým dnem, kdy je možné vybrat první dvě čtení se žalmem, ale nikoli evangelium. Podrobněji si o tomto úkaze můžete přečíst ve starším článku na našem webu


Vánoce a doba vánoční

 čtvrtek 23. prosince 2021

Množství informací o liturgii vánočního období naleznete na našich stránkách.


Zpřesňující pokyny k Traditionis custodes

 sobota 18. prosince 2021

Kongregace pro bohoslužbu a svátosti vydala dokument, v němž odpovídá na nejasnosti týkající se nedávného Motu proprio Traditionis custodes a slavení tradiční liturgie. Český překlad dokumentu naleznete na našem portálu na stránce Liturgické komise České biskupské konference.  


Ó antifony

 pátek 17. prosince 2021

Od 17. do 23. prosince, v předvánočním týdnu, který je obdobou Svatého týdne před Velikonocemi, se při nešporách a při mši zpívají tzv. ó antifony, které rekapitulují dějiny spásy a ukazují, jak se celý svět připravoval na příchod Mesiáše. Tyto antifony naleznete na našich stránkách mezi informacemi o adventu


Obřad ustanovení katechety

 pondělí 13. prosince 2021

Kongregace pro bohoslužbu a svátosti připravila nový obřad pro ustanovení ke službě katechety. Obřad spočívá v žehnací modlitbě a předání kříže. Latinský text je k dipozici v Bollettino della Sala Stampa della Santa Sede. Český text obřadu připraví Česká biskupská konference, biskupové také stanoví podmínky pro zájemce o tuto službu. 


Knihy o liturgii z r. 2021

 sobota 11. prosince 2021

Na našich stránkách v sekci literatura naleznete přehled nově vydaných knih o (katolické) liturgii.


Dárkové certifikáty Liturgie.cz

 sobota 11. prosince 2021

Účast na některé z akcí pořádaných Liturgie.cz můžete nyní věnovat formou dárkového certifikátu. Do přihlášky na akci zaškrtěte, že vám máme poukaz poslat e-mailem. Poukaz je možné pořídit na tyto akce: Letní škola liturgiky, Liturgie města Říma pro mládež, Liturgické exercicie pro kněze.  


Panny Marie Loretánské

 čtvrtek 9. prosince 2021

10. prosince je možné slavit novou památku Panny Marie Loretánské. Schválené překlady liturgických textů naleznete na našich stránkách mezi dodatky k misálu.