Aktuality

Doba postní

 pondělí 18. března 2019

Vysvětlení zvláštností doby postní, praktické infomace, zajímavosti z dějin, ale také třeba speciální výzvy ke 3. úkonu kajícnosti – to vše naleznete na našich stránkách


Nahrávky žalmů ke mši

 pátek 8. března 2019

Bohoslovci papežské koleje Nepomucenum připravili nahrávky žalmů B. Korejse a P. Ebena na každý den postní doby, které mají sloužit jako pomůcka pro přípravu žalmistů a kantorů. Nahrávky naleznete na našich stránkách.


Aplikace Misál s podněty k rozjímání

 středa 6. března 2019

Díky laskavosti Nakladatelství Paulínky naleznete v nejnovější verzi aplikace Misál krátké podněty pro rozjímání.

Krátké komentáře k postním evangeliím jsou se svolením převzaty z knížky Evangelium na každý den 2019.

Aktualizovaná aplikace je pro Android již ke stažení na GooglePlay, pro iOS bude na AppStore k dispozici v prvních dnech postní doby


120" o liturgii

 pondělí 18. února 2019

Na kanále youtube.com/liturgiecz můžete od 18. února sledovat nový seriál dvouminutých videí o mši svaté. Videa jsou zveřejňována vždy v pondělí a ve čtvrtek ve 20 hodin. 


Papež František ke Kongregaci pro bohoslužbu

 čtvrtek 14. února 2019

O kráse liturgie, o liturgické formaci, ale také o ideologických rozděleních, postoji "udělej si sám" či o spolupráci mezi Vatikánem a biskupskými konferencemi mluvil Svatý Otec v projevu ke Kongregaci pro bohoslužbu a svátosti.

Český překlad papežova projevu naleznete v novém článku na našem webu.


Nová památka v Římském kalendáři

 pátek 8. února 2019

Nezávazná památka sv. papeže Pavla VI. se bude slavit 29. května. Český překlad dekretu Kongregace pro bohoslužbu a svátosti ze dne 25. 1. 2019 a komentář prefekta kongregace kardinála Saraha naleznete na stránkách Liturgické komise České biskupské konference

Než bude k dispozici český překlad vstupní modlitby pro mši a druhého čtení pro modlitbu hodin, budou se brát společné texty o duchovních pastýřích - o papežích. 


Liturgická hudba

 čtvrtek 7. února 2019

Nová sekce na našem webu se věnuje důležité a krásné oblasti - liturgické hudbě. Texty připravil Ondřej Talaš, jsou vítány náměty na další doplnění. 


Letní škola liturgiky

 sobota 2. února 2019

Srdečně zveme na Letní školu liturgiky, která se uskuteční 20. - 25. 8. 2019 v Želivském klášteře.
Podrobné informace, program a přihlášku naleznete na našem webu.


Ohlášení Velikonoc o Zjevení Páně

 neděle 6. ledna 2019

O slavnosti Zjevení Páně může jáhen po evangeliu z ambonu ohlásit pohyblivé svátky začínajícího církevního roku, které se odvíjejí od data Velikonoc. V novém článku na našem webu je naznačena historie tohoto obyčeje.


Směrnice o nevyužívaných kostelích

 úterý 18. prosince 2018

Papežská rada pro kulturu vydala směrnici o církevním vyřazení kostelů a jejich novém využití. Text v angličtině a italštině je k dispozici ke stažení v pdf na stránkách Papežské rady pro kulturu.