Aktuality

Postní doba

 úterý 13. února 2024

Množství liturgických informací o době postní naleznete na našich stránkách v sekci Liturgický čas - Doba postní.

Nepřehlédněte 🎬 nové video na našem kanále youtube a 🔢přehlednou pdf tabulku všech čtení na postní dobu.


Jarní škola liturgiky

 sobota 10. února 2024

Srdečně zveme na Jarní miniškolu liturgiky věnovanou opět obřadům Velikonočního triuda, která se koná v sobotu 16. března 2024 na Hradčanech v Praze. Podrobnosti a přihlášky na stránkách akce


Večerní škola liturgiky

 pátek 9. února 2024

Srdečně zveme na Večerní školu: čtyři setkání věnované postní liturgii v tradicích Východu a Západu - v arménské, koptské, hispánské a byzantské liturgii. Podrobnější informace na stránkách akce


Bez obnovy liturgie není obnova církve

 čtvrtek 8. února 2024

Ve dnech 6. - 9. února 2024 se konalo plenární shromáždění Dikasteria pro bohoslužbu a svátosti. V novém článku přinášíme projev papeže Františka a doplňující tiskovou zprávu.  


Nóta o platnosti svátostí

 pondělí 5. února 2024

2. ledna 2024 zveřejnilo Dikasterium pro nauku víry nótu Gestis verbisque o platnosti svátostí. Pracovní překlad přinášíme v novém článku


Jaké čtení vybrat o památce svatých?

 neděle 21. ledna 2024

Tento týden je několik památek svatých. A pokaždé je jiná logika výběru biblických čtení. Tomuto tématu se věnuje nový článek P. Vojtěcha Novotného na Liturgie.cz.


Koncelebrační texty

 středa 10. ledna 2024

Na našich stránkách naleznete nově připravené koncelebrační texty ke stažení v pdf. Chyby nebo překlepy je možné hlásit na liturgie.cz@gmail.com.


Rébus cyklů A-B-C

 neděle 7. ledna 2024

Některé dny liturgického roku - a mezi nimi dnešní svátek Křtu Páně - nabízejí více možností volby biblických textů a varhaníci, lektoři či kantoři se mohou potýkat s vlastní nejistotou nebo dokonce s nutností rychle zaměnit připravené čtení či žalm za to, které jim přede mší svatou sdělí kněz. Ve starším článku jsme se přinesli přehled daných dní a těchto „liturgických pastí“.


Ohlášení Velikonoc 2024

 čtvrtek 4. ledna 2024

Noty a nahrávku pro ohlášení Velikonoc a dalších pohyblivých svátků naleznete na stránce věnované době vánoční. Noty připravil fr. Filip Boháč, OP, nahrávku seminarista Lukáš Houška. O původu tohoto liturgického prvku se dočtete ve starším článku na našem webu.


Sláva na výsostech Bohu

 pondělí 1. ledna 2024

Během Vánoc jsme zpívali Sláva na výsostech Bohu každý den. Na nově upravené stránce věnované střípkům z historie se dozvíte spoustu překvapivých zajímavostí z vývoje tohoto zpěvu.