Aktuality

Neděle Božího slova

 neděle 17. ledna 2021

Kongregace pro bohoslužbu a svátosti vydala k neděli Božího slova nótu, kterou - spolu s dalšími podněty - přinášíme v novém článku.


Popelec beze slov

 úterý 12. ledna 2021

Kongregace pro bohoslužbu a svátosti dnes vydala nótu, v níž upravuje bohoslužbu na popeleční středu v době pandemie.
Obvyklá formule pronášená nad každým věřícím označovaným popelem bude pronesena najednou nad celým shromážděním a věřící budou označováni popelem pouze samotným gestem beze slov.
Oficiální překlad nóty připravuje Liturgická komise ČBK.


Ženy lektorky a akolytky

 pondělí 11. ledna 2021

Papež František svým listem Spiritus Domini daným motu proprio změnil kánon 230 § 1 Kodexu kanonického práva týkající se ustanovených služeb lektorátu a akolytátu. Nově mohou být do těchto služeb ustanovovány také ženy.


Formační setkání pro lektory

 středa 6. ledna 2021

U příležitosti Neděle Božího slova (3. neděle v mezidobí) zveme všechny, kdo při liturgii předčítají Písmo, na formační setkání, které se uskuteční on-line ve čtvrtek 21. ledna ve 20 hodin. Všechny podrobnosti naleznete na našich stránkách


Ohlášení pohyblivých svátků o Zjevení Páně

 pondělí 4. ledna 2021

Noty letošního ohlášení pohyblivých svátků liturgického roku, které se může konat o slavnosti Zjevení Páně, které připravil fr. Filip Boháč, OP, stejně jako nahrávku, kterou nazpíval jáhen Václav Šustr, naleznete na našich stránkách ve starším článku vysvětlujícím smysl tohoto zvyku


Poděkování

 středa 30. prosince 2020

Srdečně děkujeme za Vaši celoroční podporu pro Liturgie.cz. Rádi vám vystavíme potvrzení o daru, prosíme o zaslání adresy na liturgie.cz@gmail.com.


Vánoční liturgie: elogium, úkon kajícnosti, atd.

 středa 23. prosince 2020

Jednotlivé prvky vánoční liturgie včetně elogia (ohlášení slavnosti Narození Páně), 3. způsobu úkonu kajícnosti pro dobu vánoční nebo aktuální informace pro situaci pandemie naleznete na našich stránkách


Poslední adventní prolom

 středa 16. prosince 2020

Prolom neboli uvedení do čtvrté neděle adventní naleznete v novém videu: https://youtu.be/JZ42OSHtEQ4. Tentokrát na téma Zvěstování, ale také Ó antifon a Rorátů. 


Nové knihy o katolické liturgii a liturgice

 pátek 11. prosince 2020

Aktualizovali jsme stránku věnovanou literatuře o nově vydané tituly v roce 2020.


Věroučná nóta o formuli křtu

 čtvrtek 10. prosince 2020

Kongregace pro nauku víry odpověděla na otázky týkající se platnosti křtu. Odpovědi i připojenou nótu v překladu ČBK naleznete v novém článku na našem webu.