Aktuality

Nová kniha mešních přímluv

 pondělí 29. ledna 2018

Nakladatelství Vyšehrad připravuje novou knihu přímluv ke mši svaté pro neděle, slavnosti a svátky i pro ferie všech liturgických dob. Dále pro mše spojené s určitými obřady, mše za různé potřeby, mše votivní a za zemřelé. více


Letní škola liturgiky

 čtvrtek 18. ledna 2018

Liturgie.cz srdečně zve na Letní školu liturgiky, která se uskuteční v Želivském klášteře 21. - 26. 8. 2018.
Podrobnosti jsou zde: www.liturgie.cz/letni-skola.


Chorální nápěv pro Elogium in Nativitate Domini

 sobota 23. prosince 2017

Před modlitbou se čtením před půlnoční bohoslužbou (nebo někde přímo před půlnoční) je zvykem zpívat Elogium o narození Páně. Text používaný českými dominikány, který opatřil chorální notací fr. Filip Boháč, OP, naleznete na našich stránkách ke stažení v souboru pdf.


Adventní neděle vs. Štědrý den

 sobota 16. prosince 2017

Adventní neděle vs. Štědrý den

V letošním roce připadá štědrý den na neděli. Neděle adventní i slavnost Narození Páně jsou na stejné úrovni co do pořadí tabulce přednosti liturgických dnů. Co to znamená pro slavení bohoslužeb naleznete v novém článku na našem webu.


Literatura o liturgii

 úterý 28. listopadu 2017

Nová sekce na našich stránkách je věnována česky vydané literatuře o katolické bohoslužbě. Zatím pokrývá pouze posledních deset let, starší tituly budou postupně přidávány.


Upřesnění k novému Motu proprio

 pondělí 23. října 2017

V novém článku na našem webu naleznete pracovní překlad komentáře kardinála Roberta Saraha k novému Motu proprio Magnum principium a dopisu papeže Františka, kterým na tento text kardinála Saraha reaguje.


Nové motu proprio o liturgii

 neděle 10. září 2017

Papež František vydal motu proprio týkající se překladu liturgických knih. Oficiální překlad textu naleznete mezi dokumenty; vysvětlující komentář sekretáře Kongregace pro bohoslužbu a svátosti se nachází v článku na našem webu.


Nezvratná liturgická reforma

 pátek 25. srpna 2017

Překlad celého projevu papeže Františka ze dne 24. 8. 2017 o obnově liturgie ve 20. století a o živé liturgii pro živou církev naleznete v novém článku na našem webu.


Nová kniha o liturgické hudbě

 pátek 28. července 2017

V liturgické řadě nakladatelství Krystal OP vyšla nová kniha s názvem Zpívejte Pánu. Hudba v bohoslužbě. více


Okružní list o kvalitě chleba a vína ke slavení eucharistie

 sobota 8. července 2017

Kongregace pro bohoslužbu a svátosti dnes (8. 7. 2017) zveřejnila okružní list biskupům týkající se kvality chleba a vína určených ke slavení eucharistie. Zprávu v češtině je možné přečíst na stránkách Rádia Vatikán; celé znění listu v některém ze světových jazyků je dostupné na stránkách Kongregace.