aktuality

Hlavní stránka / aktuality

aktuality na našich stránkách:

(12.10.2013)

Biblická čtení ke křtu a k pohřbu

Na našich stránkách naleznete nově ke stažení pdf soubory s výběrem čtení z Písma, který nabízejí liturgické knihy pro slavení křtu a pohřbu.

 

(5.10.2013)

Orace 27. neděle v mezidobí

Komentář ke vstupní modlitbě 27. neděle v mezidobí naleznete zde.

 

(28.9.2013)

Orace 26. neděle v mezidobí

Komentář ke vstupní modlitbě 26. neděle v mezidobí naleznete zde.

 

(25.9.2013)

Nová preface o sv. Václavu

Kongregace pro bohoslužbu a dohled nad udílením svátostí schválila 6. srpna 2013 novou prefaci pro mše o sv. Václavu. Až dosud se užívala preface o mučednících; již pro letošní slavnost (tuto sobotu) je určena preface vlastní. Text a soubory ke stažení naleznete zde.

 

(21.9.2013)

Orace 25. neděle v mezidobí

Komentář ke vstupní modlitbě 25. neděle v mezidobí naleznete zde.

 

(14.9.2013)

Orace 24. neděle v mezidobí

Po prázdninové přestávce opět pokračujeme v doplňování komentářů ke vstupním modlitbám. K 24. neděli v mezidobí naleznete text zde.

 

(1.9.2013)

Malá změna v Křestních obřadech dětí

Papež Benedikt XVI. těsně před svou rezignací, 28. ledna 2013, při audienci poskytnuté kardinálu Canizaresovi, prefektu Kongregace pro bohoslužbu a svátosti, schválil a nařídil změnu v latinském textu Křestních obřadů.

Při obřadu přivítání dítěte má celebrant nyní předtím, než dítě označí znamením kříže, na místo slov "N., magno gáudio communitas Christiana te éxcipit" říkat: "N., magno gáudio Ecclesia Dei te éxcipit". V českém překladu se zatím nic nemění.

Text dekretu, publikovaný v periodiku Notitiae, naleznete zde. Aktualizovanou podobu křestních obřadů malých dětí naleznete zde.

 

(27.8.2013)

Svátost manželství

Na našich stránkách nově najdete texty věnované svatbě - liturgii, při níž je uzavírána svátost manželství. Stránky naleznete zde.

 

(15.7.2013)

Aplikace pro android

Na prázdniny jsme připravili aplikaci užitečnou zejména pro kněze - Liturgie.cz pro Android obsahuje vybrané liturgické texty "do terénu" (některá žehnání, obřady pro pastoraci nemocných, svátosti v nebezpečí smrti, apod.). Aplikace je ke stažení na Google play.

Hledáme spolupracovníky ochotné podílet se na tvorbě verze této aplikace pro iOS, Blackberry a Windows Phone a zejména spolupracovníky ochotné podílet se přípravných pracích pro vytvoření elektronického misálu.

 

(19.6.2013)

Jméno svatého Josefa se bude uvádět ve všech hlavních eucharistických modlitbách

Kongregace pro bohoslužbu a svátosti zveřejnila dekret z 1. 5. 2013, podle něhož se do II., III. a IV. eucharistické modlitby bude po jménu Panny Marie vkládat také jméno svatého Josefa.

Do latinsky slavených mší je vsuvku třeba uvádět již nyní, pro mše svaté slavené v českém jazyce se zatím nic nemění. Svatý Josef se bude připomínat teprve po té, co český překlad schválí kongregace.

Dekret vatikánské kongregace naleznete zde.

 

(12.6.2013)

Nový benedikcionál on-line

Vybraná žehnání z nového benedikcionálu (Karmelitánské nakladatelství, 2013) naleznete na našich stránkách: www.liturgie.cz/benedikcional.

Tyto texty nejsou určeny ke sloužení liturgie, ale spíše k přípravě a jako pomůcka pro porozumění tomu, jaká žehnání církev nabízí a jakým způsobem je slaví. Z více možností uvedených v benedikcionálu je proto vždy vybrána pouze jedna, zpravidla se jedná o žehnaní mimo mši.

Naopak jako mimořádný nástroj "do terénu" je určen benedikcionál pro mobilní zařízení; také zde jsou uvedena pouze vybraná žehnání.

 

(8.6.2013)

Vstupní modlitba 10. neděle v mezidobí

Komentář ke kolektě 10. neděle v liturgickém mezidobí naleznete zde.

 
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

Vira.cz | Pastorace.cz | Mapa bohoslužeb 

Všechna práva vyhrazena © 2018 NETservis s.r.o.