Aktuality

Hlavní stránka / lk / Aktuality

1. Nová publikace podpořená LK ČBK v roce 2017: dokument biskupské konference USA o hudbě v liturgii

(vyšla 24. července 2017)

KONFERENCE KATOLICKÝCH BISKUPŮ  SPOJENÝCH STÁTŮ AMERICKÝCHZpívejte Pánu: hudba v bohoslužbě. Přel. M. Koupilová. Praha: Krystal OP, 2017 [= edice Liturgie]

Dokument vychází s úvodním slovem biskupa královéhradeckého Jana Vokála, předsedy liturgické komise ČBK, a s předmluvou slovenského liturgisty Vlastimila Dufky SI, který text zasazuje do kontextu severoamerických pokoncilních diskusí o hudbě v katolické liturgii. Vydávaný český překlad, podpořený a odborně garantovaný liturgickou komisí České biskupské konference, nemá sloužit jako přímý návod a předpis pro domácí situaci české a moravské církve, ale jako inspirace. Ke studiu i praktické aplikaci se bude nezávazně nabízet dobře propracovaný dokument z prostředí, kde mají jednotlivé diecéze a farnosti v této oblasti sice větší možnosti a čelí možná poněkud jiným problémům, ale na druhou stranu jsou součástí téže katolické církve a používají překlady týchž liturgických knih. Snad právě odlišnost výchozího prostředí dá vyniknout inspirativním prvkům dokumentu pro naše poměry: o některých aspektech hudby sloužící v liturgii bychom mohli uvažovat jinak, vidět je v jiném světle.

Kniha nabízí přehled o roli hudby v jednotlivých obřadech, jak ji popisují platné liturgické knihy. I v tom, že nahlíží na hudbu primárně z liturgického hlediska, je inspirativní.

Objednat ji na stránkách nakladatelství Krystal OP.

 

2. Publikace LK ČBK v roce 2016

― ARTHUR ROCHE. »Apostolorum apostola« (komentář dekretu CCDDS 257/16)

― KONGREGACE PRO BOHOSLUŽBU A SVÁTOSTI. Dekret 257/16 (povýšení památky sv. Marie Magdalény na svátek a související změny v liturgii)

— ARTHUR ROCHE. Dal jsem vám příklad (komentář dekretu CCDDS 87/15)

― KONGREGACE PRO BOHOSLUŽBU A SVÁTOSTI. Dekret 87/15 (In Missa in Cena Domini — dekret týkající se obřadu umývání nohou na Zelený čtvrtek) 

 

3. Aktuálně připravovaná vydání liturgických knih

LK ČBK připravuje reedici knihy Uvedení do křesťanského života (1. vyd. Praha: Ústřední církevní nakladatelství, 1987). V roce 2015 proběhla v diecézích anketa, kterých knih je aktuálně zapotřebí a jaké jsou zásoby jednotlivých titulů. Její výsledky budou východiskem pro další práci na textech.
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

Vira.cz | Pastorace.cz | Mapa bohoslužeb 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.