aktuality

Hlavní stránka / aktuality

aktuality na našich stránkách:

(3.9.2016)

Elektronický kancionál

Tvůrci android aplikace pro mobilní telefony Kancionál dokončili přepis tištěného kancionálu. Vznikla také fb stránka pro hlášení chyb a přání uživatelů.

 

(18.7.2016)

Proč nový svátek sv. Marie Magdalény?

Sekretář Kongregace pro bohoslužbu a svátosti Mons. Artur Roche vysvětluje důvody povýšení památky sv. Marie Magdalény na svátek. Jeho text naleznete zde.

 

(10.7.2016)

Znamení kříže v evangelních kantikách

Nový článek na našich stránkách vysvětluje, proč děláme znamení kříže při modlitbě hodin při kantikách Benedictus, Magnificat a Nunc dimittis. Naleznete jej zde, v sekci články.

 

(11.6.2016)

Svátek sv. Marie Magdalény

Papež František povýšil závaznou památku Marie Magdalény. Dekret Kongregace pro bohoslužbu a svátosti naleznete zde, článek Tiskového střediska České biskupské konference naleznete zde.

Vlastní preface "de apostola apostolorum" dosud není přeložena, při mši v českém jazyce se použije preface 1. nebo 2. o svatých.

Změny již byly zaneseny do našich stránek: do Českého národního kalendáře, direktáře a on-line misálku.

 

(23.3.2016)

Velikonoční triduum

Všechny liturgické texty s rozšířenými rubrikami pro slavení velikonočního tridua naleznete v elektronickém misálu zde. Noty a soubory mp3 pro přípravu zpívaných částí jsou k dispozici zde. Dokument vysvětlující význam těchto dní lze najít zde.

 

(3.3.2016)

Dokument Kongregace pro bohoslužbu a svátosti ke svátosti smíření

U příležitosti Svatého roku milosrdenství připravila vatikánská Kongregace pro bohoslužbu a svátosti dokument, v němž upozorňuje na autentické slavení svátosti smíření. Dokument naleznete v sekci články na našich stránkách zde.

 

(4.1.2016)

Ohlášení Velikonoc a pohyblivých svátků

Podle starobylého církevního ustanovení jáhen nebo zpěvák ohlašuje o slavnosti Zjevení Páně termín Velikonoc a dalších pohyblivých svátků. Text tohoto ohlášení naleznete v reedici Českého misálu; noty pro zpěv jsou díky fr. Filipu Boháčovi, OP k dispozici na našich stránkách.

 

(9.11.2015)

Rubriky v reedici Českého misálu

V rámci reedice Českého misálu byl nově zrevidován český překlad úvodních rubrik: Všeobecných pokynů k Římskému misálu (ed. 2008), Direktáře pro mše s dětmi (ed. 1973) a Všeobecných ustanovení o liturgickém roce a o kalendáři (ed. 1969). Tyto dokumenty naleznete na našich stránkách v pdf (pro stažení je nutné se přihlásit).

 

(7.11.2015)

Nové dokumenty Liturgické komise ČBK

Liturgická komise ČBK připravila v říjnu 2015 dva nové dokumenty: Svaté přijímání a bezlepková dieta (zde) a Modlitby za mrtvě narozené děti (zde).

 

(19.10.2015)

Homiletický direktář v češtině

Homiletický direktář, připravený Kongregací pro bohoslužbu a svátosti v roce 2014, je možné stáhnout ve formátu pdf v českém překladu zde. Překlad vyšel v rámci dokumentů ČBK.

 

(6.10.2015)

Nové české texty o svatých

Do reedice Českého misálu byly vloženy také nově schválené texty o svatých. Z praktických důvodů jsou však dostupné také na našich stránkách v sekci Dodatky k misálu. Jedná se o : prefaci o sv. Vojtěchu (zde), texty o sv. Janu XXIII. (zde), a pro HK diecézi texty o sv. Klementu I. (zde).

 

(23.8.2015)

Tridentský koncil a liturgie

Nakladatelství Krystal OP vydalo nedávno Dokumenty Tridentského koncilu. Přestože byl tento koncil především pastorální, několika málo body se dotkl také slavení liturgie. Tyto texty najdete na našich stránkách zde.

 
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

Vira.cz | Pastorace.cz | Mapa bohoslužeb 

Všechna práva vyhrazena © 2018 NETservis s.r.o.