aktuality

Hlavní stránka / aktuality

aktuality na našich stránkách:

(8.7.2017)

Okružní list o kvalitě chleba a vína ke slavení eucharistie

Kongregace pro bohoslužbu a svátosti dnes (8. 7. 2017) zveřejnila okružní list biskupům týkající se kvality chleba a vína určených ke slavení eucharistie. Zprávu v češtině je možné přečíst na stránkách Rádia Vatikán; celé znění listu v některém ze světových jazyků je dostupné na stránkách Kongregace.

 

(16.6.2017)

Nová kniha o hudbě v liturgii

S podporou Liturgické komise České biskupské konference vychází v nakladatelství Krystal OP dokument Americké biskupské konference Zpívejte Pánu: hudba v bohoslužbě. Celou aktualitu naleznete zde; knihu můžete objednávat zde.

 

(30.4.2017)

Joseph Ratzinger o subjektivní volbě v liturgii

Před deseti lety papež Benedikt XVI. uveřejnil Motu proprio Summorum pontificum, jímž umožnil slavení liturgie podle liturgických knih schválených sv. Janem XXIII. jako mimo-řádnou formu římské liturgie. V novém článku na našem webu naleznete výňatek z jeho přednášky ve francouzském opatství Fontgombault z roku 2001 ukazuje, jak o tomto tématu uvažoval ještě jako kardinál prefekt kongregace pro nauku víry.

 

(19.4.2017)

Křestní nešpory

Ve velikonočním oktávu a o velikonočních nedělích se ve strahovské bazilice slaví tzv. křestní nešpory. O co se jedná přibližuje jeden z bratří v článku na našem webu.

 

(11.4.2017)

Missa chrismatis

Text o biskupské mši ze čtvrtečního rána Svatého týdne naleznete mezi články na našem webu.

 

(12.1.2017)

Liturgický prostor

Na našem portále nově najdete stránky věnované velké oblasti liturgie: bohoslužebnému prostoru.

 

(3.1.2017)

Ohlášení pohyblivých svátků 2017

Na slavnost Zjevení Páně mohou být od ambonu po evangeliu ohlášeny pohyblivé svátky příslušného roku. Pdf soubor ke stažení s notami od fr. Frilipa, OP, naleznete v misálu.

 

(14.12.2016)

Cappa magna

Co znamenal oděv Cappa magna se dočtete v našem novém článku.

 

(25.10.2016)

Nová instrukce o nakládání s ostatky zesnulých.

Kongregace pro nauku víry zveřejnila instrukci "Ad resurgendum cum Christo", která připomíná, že církev preferuje pohřeb zesnulého těla do země, i když se nestaví proti kremaci (není-li provedena z důvodů odporujících víře).
Ostatky po kremaci musí být ovšem uloženy na hřbitově, v kostele nebo na jiném posvátném místě; v domácnosti mohou být uloženy pouze se svolením ordináře (existuje-li souhlas biskupské konference). Ostatky nesmí být rozptýleny ve vzduchu, ve vodě, nebo na zemi, stejně tak není přípustné, aby se popel z kremace stal součástí bižuterie nebo upomínkových předmětů.
Instrukci naleznete zde.

 

(29.9.2016)

Liturgická komise ČBK

Na našem webu naleznete nyní nově stránky Liturgické komise České biskupské konference. Obsahují mj. seznamy liturgických knih, dokumenty v češtině ke stažení, aktuality, aj. Stránky jsou pravidelně aktualizovány přímo LK ČBK.

 

(21.9.2016)

Poslední rozhovory... o liturgii

V nedávno vyšlé knize rozhovorů s emeritním papežem Benediktem XVI. se také krátce mluví o tématu liturgie. Přinášíme tyto pasáže ve vlastním překladu v článku.

 
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

Vira.cz | Pastorace.cz | Mapa bohoslužeb 

Všechna práva vyhrazena © 2018 NETservis s.r.o.